Prostovoljstvo

• Prostovoljsko delo ima na OŠ Šmartno že dolgoletno tradicijo. Zavedamo se namreč, da se skozi prostovoljstvo gradijo dobri medsebojni odnosi, ki so pogoj za zdravo in varno šolo.
    Preko različnih oblik prostovoljstva šola razvija temeljne človeške vrednote, kot so medsebojno razumevanje, strpnost, solidarnost, odgovornost itd. S prostovoljstvom želimo spodbuditi učence k aktivnemu vključevanju v družbo ter izboljšati njihove socialne veščine in občutek za solidarnost. Prostovoljci prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja v lokalni skupnosti ter hkrati pridobivajo nove izkušnje in znanja.

V dejavnosti prostovoljstva se (odvisno od aktivnosti) vključujejo učenci od 4. do 9. razreda, k sodelovanju pa so povabljeni tudi mlajši. Sodelujemo z vrtcem, Domom Tisje, TIC Bogenšperk, Univerzo za tretje življenjsko obdobje, Karitasom, šolsko skupnostjo in EKO šolo, z občino ter drugimi prostovoljskimi in humanitarnimi organizacijami.

Učenci se imajo možnost priključiti naslednjim prostovoljskim aktivnostim:
    • skupinski obiski starejših v Domu Tisje (enkrat tedensko)
    • samostojni obiski v Domu Tisje
    • vključevanje v OPB (druženje, pomoč pri nalogah, delavnicah…)
    • sodelovanje na sejmih v Šmartnem (dobrote šmarske dežele, prižig lučk, adventni sejem, pomladni sejem)
    • ustvarjalnice (za stojnice na sejmih, adventni venčki, za stanovalce doma starejših…)
    • zbiralne akcije (zamaški za Luka, zvezki, rabljene šolske potrebščine, brisače za brezdomce…)
    • urejanje okolice
    • menjalnica oblačil
    • obeležitev dneva prostovoljstva, dneva prijaznosti, dneva redkih bolezni in drugih podobnih dni
    • sodelovanje v akciji Pismo za lepši dan

Že nekaj let smo dobitniki naziva Junaki našega časa, ki ga podeljuje Slovenska filantropija.
    Če bi se rad še kdo pridružil, naj izpolni prijavnico - klik

Kratek film o prostovoljcih na OŠ Šmartno - klik.

Jedilniki