Napoved dejavnosti

petek, 13. 12. 2024: Prižig luči na šmarskem trgu

Nov »AED« pri Vrtcu Ciciban

Nova lokacija Avtomatskega Eksternega Defibrilatorja v AED mreži Občine Šmatno pri Litiji, ki je namenjen oživljanju ob zastoju srca. Na območju naselja Šmartno pri Litiji se dosedanji lokaciji AED, pri Knjižnici Šmartno, Staretov trg 12, pridružuje novo nameščen AED na lokaciji Za Povrtmi 6, Šmartno pri Litiji.

AED je naprava, ki laičnega uporabnika samodejno vodi skozi postopek oživljanja. Novo AED napravo na omenjeni lokaciji je omogočilo Društvo za srčno-žilne bolezni AED, »s sredstvi, zbranimi z naslova namenitve dela dohodnine v lanskem letu, za katera so se odločili, da vsaki slovenski občini namenijo sredstva za nakup ene AED naprave s pripadajočo omarico.«

 V javni AED mreži je po občini nameščenih že 19 takšnih naprav.

Društvo za srčno-žilne bolezni AED, je ob omenjeni donaciji poskrbelo tudi za predstavitev temeljnih postopkov oživljanja, za otroke in zaposlene v Vrtcu Ciciban.

Otroci so pri predstavitvi pokazali veliko mero zanimanja in pripravljenosti rokovanja z AED aparatom in izvajanjem temeljnih postopkov oživljanja.

Naj drži rek na mladih svet stoji!

Tradicionalni slovenski zajtrk in Dan slovenske hrane

Tradicionalni slovenski zajtrk je osrednji dogodek Dneva slovenske hrane, ki ga obeležujemo tretji teden v mesecu novembru. Letos je bil ta dan v petek, 15. novembra 2024.

Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk naj bi nas spomnil, da je hrana, ki so jo pridelali in pripravili ljudje na naših kmetijah, v kmetijskih in živilskih podjetjih in zadrugah, bolj sveža in okusnejša. Otroke, mladino in širšo javnost seznanjamo o pomenu zajtrka, pomenu in prednostih lokalno pridelanih živil, ki so pridelana oz. predelana v Sloveniji. Želimo poudariti pomen kmetijstva in čebelarstva za predelavo hrane, ter njenem vplivu na okolje. Pomembno je tudi splošno ozaveščanje mladine o pomenu zdravega načina življenja, vključno s pomenom gibanja in izvajanja športnih aktivnosti.

Tudi otroci iz Vrtca Ciciban so poglobljeno obeležili oba dneva. Skozi cel teden so spoznavali čebelarja oz. čebelarko, izvedeli marsikaj zanimivega o čebelah, pekli kruh, se igrali pekarno, okušali med, ...

Teden pa zaključili z zajtrkom, ki je vseboval lokalno pridelana živila. Z ozaveščanjem pomena zdravega načina življenja in ustreznega odnosa do prehrane ter prav tako z gibalnimi dejavnostmi, bomo v Vrtcu Ciciban nadaljevali skozi celo leto.

Dve letošnji dejavnosti so si imeli priložnost ogledati oz. se je udeležiti tudi zaposleni na Občini Šmartno pri Litiji.

Ob tej priložnosti zahvala vsem prostovoljcem, ki so skozi različne vloge, otrokom na doživljajski način, pripravljeni približati dejavnosti, poklic, ...

Dan prijaznosti

Mednarodni dan prijaznosti obeležujemo
13. novembra že od leta 1998,
ko je bila podpisana deklaracija o prijaznosti.
Prve države, ki so ga začele obeleževati,
so bile Kanada, Singapur in ZDA.
Simbol dneva prijaznosti
so rumene rože
ter ponekod tudi kamenčki
z dobrimi mislimi.

laughing

 

Izlet v Pravljični Šumberk

V petek, 8. 11., smo se z najstarejšimi otroki z avtobusom odpravili v Pravljični Šumberk – Domžale. Otroci so skupaj z vodičkama, hroščku Simonu in lisički pomagali poiskati izgubljeni slamnik. Po krožni poti so nas vodile oznake, pri vsaki oznaki smo se ustavili in izvedeli marsikaj zanimivega. Videli smo reko, ki teče skozi Domžale - Kamniška Bistrica. Poiskali smo mlin, ga lahko tudi zavrteli in izvedeli kaj vse lahko v njem zmelješ. Spoznali smo, da ima tudi narava svojo uro, čeprav časa nismo mogli določiti, saj ni bilo sonca. Videli smo vilinsko drevo – glog, katerega rdeče jagode so izjemno zdravilne za čaj. Prisluhnili smo škratovem drevesu – belemu gabru in se podali naprej do jamskega škrata Domželca iz Domželdola. Pot nas je nato vodila do vrha, kjer smo končno našli lisičkin slamnik, podali smo se v dolino. Na poti smo obnovili znanje gozdnega bontona in spoznali hrošče – lubadarje, ki napadajo suha in poškodovana drevesa. Na koncu poti smo stekli do lisice in ji povedali, kje jo čaka njej izgubljen slamnik. Otroci so na cilju prejeli medaljo za uspešno prehojeno pot. Utrujeni, a polni novih znanj in doživetji smo se vrnili na avtobus in odpravili v Šmartno.

 

Cici pevski zbor

V letošnjem letu smo 4-6 letnikom, ki obiskujejo oddelke v Šmartnem, ponudili novo obogatitveno dejavnost, Cici pevski zbor.

Najprej je naša vzgojiteljica Vesna vsem otrokom v oddelku dejavnost predstavila. V sredo, 23. 10. pa smo se prvič vsi skupaj srečali v kulturnem domu, kjer bodo potekale vaje. Otroci, ki so se odločili, da bi želeli prepevati, so se zbrali na odru, ostali so jih poslušali.

Otroci so ogreli  svoje glasove, ponovili Jesensko in se naučili pesmico A. Štefan, Tri jabolka, tri repice.

 

Anja Štefan: TRI JABOLKA, TRI REPICE
Tri jabolka,
tri repice
in tri dišeče tepke
se znajdejo
pred hišico
lisice zvitorepke.
Je gledala,
je vohala,
se sitno zmrdovala –
tri jabolka,
tri repice,
tri tepke polžem dala.

 

Ko bodo pripravljeni na svoj prvi nastop, vam javimo.

Galerija skupnih dogodkov

Prijava/odjava uporabnika