Otroci s posebnimi potrebami

Vsi, ki smo zavezani izobraževati in vzgajati, imamo skupen cilj:

PRIPRAVITI MORAMO OTROKA, DA BO
NEKOČ ZAŽIVEL SAMOSTOJNO ŽIVLJENJE
V DRUŽBI DRUGIH LJUDI.

Otroci s posebnimi potrebami v vrtcu

V predšolskem obdobju se otroci s posebnimi potrebami oz. z razvojnimi posebnostmi pogosto prepoznajo na podlagi govorno-jezikovnih težav, motenj pozornosti s hiperaktivnostjo (ali brez hiperaktivnosti), gibalne oviranosti, motenj senzornega procesiranja, razvojnega zaostanka, neharmoničnega razvoja ali drugih zdravstvenih posebnosti.

Otrokom s posebnimi potrebami želimo v vrtcu zagotoviti ustrezne prilagoditve in pomoč, da bi lahko dosegli cilje in razvili svoje potenciale. Večini otrok s posebnimi potrebami sta zagotovljena vzgoja in izobraževanje v rednem vrtcu, kjer so deležni različnih vrst pomoči. Nekateri otroci potrebujejo več pomoči, zato se ti vključujejo in izobražujejo v prilagojenem programu v razvojnem oddelku vrtca. Za vsakega otroka s posebnimi potrebami v vrtcu se pripravi individualiziran program, v katerem so opredeljene vse oblike pomoči, ki jih otrok potrebuje.

Januarja 2019 se je začel izvajati ZAKON O CELOSTNI ZGODNJI OBRAVNAVI PREDŠOLSKIH OTROK S POSEBNIMI POTREBAMI, na podlagi katerega otroci prejmejo pomoč prej, starši pa vse potrebne informacije na enem mestu.

Postopek pridobitve pomoči

  • če otrok potrebuje pomoč (to lahko prepoznate starši sami, strokovni delavci ob preventivnih pregledih v okviru zdravstva ali v vrtcu) morajo starši najprej do otrokovega izbranega zdravnika, ki jih nato napoti v center za zgodnjo obravnavo (razvojne ambulante po zdravstvenih domovih so se preoblikovale v centre za zgodnjo obravnavo, kjer otroka obravnavajo različni strokovnjaki in zanj predlagajo najustreznejše oblike pomoči),
  • v centru otroka pregleda zdravnik specialist pediater, ki lahko določi multidisciplinarni tim (različne strokovnjake) z namenom diagnostike, ocene zmožnosti in potreb otroka, priprave individualnega načrta pomoči družini itd. 
  • v vrtcu se oblikuje strokovna skupina za zgodnjo obravnavo, katere člani so svetovalni delavec, strokovni delavci v oddelku in strokovni delavec za zgodnjo obravnavo, ki pripravijo poročilo o otroku in ga pošljejo centru za zgodnjo obravnavo,
  • multidisciplinarni tim pripravi načrt pomoči družini oziroma zapisnik, ki je podlaga za nudenje pomoči v vrtcu. 

Program za predšolske otroke s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo

V programu za predšolske otroke s prilagojenim izvajanjem in dodatno strokovno pomočjo se otrokom lahko prilagodi organizacija in način izvajanja programa ter zagotovi dodatna strokovna pomoč, ki jo izvaja strokovni delavec za zgodnjo obravnavo (specialni pedagog, logoped). Otrokom je potrebno prilagoditi prostor in pripomočke.

Otroci lahko v vrtcu pridobijo tudi fizično pomoč, pomoč strokovnega delavca za znakovni jezik ali strokovnjaka za prilagojeno sporazumevanje in delo z gluhimi/slepimi, na predlog multidisciplinarnega tima se lahko zniža tudi normativ v skupini v vrtcu.

Izvajanje pomoči

V vrtcu pomoč otroku poteka v skladu z individualnim načrtom pomoči družini in zapisnikom multidisciplinarnega tima Centra za zgodnjo obravnavo. Lahko se izvaja tudi pred izdelavo individualnega načrta ali zapisnika multidisciplinarnega tima, če strokovna skupina za zgodnjo obravnavo v vrtcu oceni, da je to potrebno.  

V vrtcu se oblikuje strokovna skupina za zgodnjo obravnavo. Člani strokovne skupine za zgodnjo obravnavo v vrtcu so svetovalni delavec, strokovni delavci v oddelku in strokovni delavec za zgodnjo obravnavo (specialni pedagog, logoped), ki redno sodelujejo s koordinatorjem v Centru za zgodnjo obravnavo.

Strokovna skupina za zgodnjo obravnavo na podlagi individualnega načrta pomoči družini in zapisnika centra za zgodnjo obravnavo za vsakega otroka in družino določi okvirno letno vsoto ur, ki jih tak otrok potrebuje in glede na svoje kadrovske zmožnosti. Pomoč v našem vrtcu zagotavljata specialni pedagog in/ali logoped.

Povezave

Zakon o celostni zgodnji obravnavi predšolski otrok s posebnimi potrebami - povezava.

Prijava/odjava uporabnika